Sprawdź, co to jest ROR, jak działa i co musisz o nim wiedzieć

Z tego rodzaju rachunku bankowego korzystają miliony Polaków, ale nie każdy z nas wie, że jest to właśnie ROR.
Co to jest ROR Co to jest ROR
Rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy (ROR) to podstawowy rodzaj konta bankowego dla osób fizycznych. Foto Money Wire / Vidok

Jeśli rzadko korzystasz z produktów bankowych, możesz, choć to mało prawdopodobne, nie wiedzieć, co to jest ROR i jak działa ten rodzaj konta. W tym artykule omawiamy podstawowe funkcje rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego, wyjaśniamy jak założyć to konto i na co zwrócić uwagę przed dokonaniem wyboru oferty.

Co to jest ROR – definicja


ROR, czyli rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, to rodzaj konta bankowego, które łączy funkcje oszczędnościowe i transakcyjne. Jest to podstawowe konto bankowe, na którym możesz przechowywać pieniądze, dokonywać przelewów, wpłat, wypłat, przyjmować płatności czy opłacać bieżące rachunki.

Co to jest ROR definicja
ROR definicja Money Money Wire. Foto mw/tplate studio.

Jak sama nazwa wskazuje, konto ROR umożliwia także gromadzenie oszczędności, jednak oprocentowanie rachunku jest z reguły bliskie zeru, co powoduje, że rachunek ten nie generuje odsetek od ulokowanych na nim środków. Głównym celem ROR jest codzienne zarządzanie finansami osobistymi, a nie czerpanie zysku z odsetek od ulokowanych na koncie środków.

Podstawowe funkcje rachunku typu ROR

Rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy (ROR) pełni kilka podstawowych funkcji, które obejmują przede wszystkim:

Przechowywanie środków pieniężnych

Podstawową funkcją ROR jest bezpieczne przechowywanie Twoich pieniędzy. Korzystając z konta osobistego, możesz wpłacać na nie pieniądze pochodzące z pracy, oszczędności, darowizn, spadków, sprzedaży różnych przedmiotów, stypendiów czy innych legalnych źródeł.

Wykonywanie transakcji finansowych

Rachunek oszczędnościowo rozliczeniowy umożliwia wykonywanie różnych transakcji finansowych, takich jak przelewy bankowe, opłacanie rachunków za usługi czy zakupy oraz pobieranie gotówki z bankomatów.

Codzienne płatności

Z ROR możesz korzystać do płacenia za codzienne wydatki, takie jak rachunki za mieszkanie, prąd, wodę czy zakupy w sklepach. Dzięki karcie debetowej lub aplikacji mobilnej możesz łatwo i wygodnie dokonywać płatności w sklepach stacjonarnych oraz online.

Oszczędzanie

Mimo że główną funkcją ROR jest przechowywanie środków i dokonywanie bieżących transakcji, niektóre konta osobiste oferują również możliwość oszczędzania. Sęk w tym, że oprocentowanie bezpłatnych rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych jest tak niskie, że zysków raczej nie doświadczysz.

Zarządzanie finansami

Podstawowy rachunek bankowy umożliwia monitorowanie wszystkich operacji finansowych oraz stanu konta za pomocą bankowości internetowej i mobilnej. Dzięki temu możesz śledzić swoje wydatki, kontrolować bilans oraz planować swoje finanse.

Oprocentowanie rachunku ROR

Wysokość oprocentowania środków zgromadzonych na rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym (ROR) jest zwykle bliska zeru, co może być nieco frustrujące, gdy przechowujesz na nim pokaźną sumę pieniędzy i rzadko dokonujesz transakcji.

Oprocentowanie ROR-ów może wynosić od 0,1 do 2 procent w skali roku, jednak większość podstawowych, bezpłatnych kont osobistych nie jest oprocentowana w ogóle. Dzięki temu rodzajowi konta możesz jednak w prosty sposób założyć lokatę lub konto oszczędnościowe i dokonać przelewu na jeden z tych produktów oszczędnościowych.

Koszty prowadzenia konta ROR

Rachunek oszczędnościowo rozliczeniowy (ROR) może generować różnego rodzaju koszty, do których zaliczamy przede wszystkim:

  • opłatę za prowadzenie konta
  • opłaty za przelewy
  • opłatę za korzystanie z karty płatniczej
  • opłatę za wpłaty oraz wypłaty z bankomatów

Opłaty za prowadzenie konta

Mimo że w Polsce większość banków nie pobiera już opłat za prowadzenie konta ROR, to wciąż możesz spotkać oferty instytucji, które będą wymagały minimum kilku złotych miesięcznie. Wysokość tych opłat zależy od banku i oferty, którą wybierzesz.

Opłaty za kartę debetową

Karta debetowa jest w zasadzie niezbędna do korzystania z rachunku, jeśli chcesz dokonywać płatności w sklepach czy korzystać z bankomatów. Choć część banków zrezygnowała z opłat za kartę, tak inne wciąż wymagają przynajmniej kilku złotych co miesiąc za jej używanie. Wysokość tych opłat również zależy od banku oraz oferty rachunku.

Opłaty za przelewy

Choć znakomita większość banków w Polsce nie pobiera od konsumentów opłat za dokonywanie przelewów, tak możesz się spotkać z ofertami, które tego typu opłaty wciąż jeszcze stosują.

Opłaty za wypłaty z bankomatów

Wypłata gotówki z bankomatów innych banków niż Twój własny także może wiązać się z pewnymi kosztami. W niektórych ofertach pierwsze kilka wypłat miesięcznie jest darmowych, kolejne mogą być już płatne. W innych bankach koszt każdej wypłaty pobierany jest niezależnie od ilości wykonanych transakcji. Opłata ta często wyrażona jest w procencie od wartości wypłaconej kwoty. Podobna sytuacja może mieć miejsce w przypadku wpłat we wpłatomatach.

Kto może założyć ROR?

Tego typu konto bankowe, które może założyć każda osoba fizyczna, która ukończyła 18 lat i posiada pełną zdolność do czynności cywilno-prawnych. Górna granica wieku nie została określona.

Jeśli masz mniej niż 18 lat, możesz założyć konto osobiste, ale tylko pod opieką rodzica lub opiekuna prawnego. W takim przypadku osoba dorosła będzie miała pełną kontrolę nad rachunkiem, a ty będziesz mógł tylko wpłacać i wypłacać pieniądze z konta. Niektóre banki oferują specjalne konta osobiste dla młodzieży i studentów, które mają niższe opłaty i dodatkowe korzyści.

Jeśli jesteś obcokrajowcem, który mieszka w Polsce, możesz również założyć konto osobiste w polskim banku. W takim przypadku będziesz musiał przedstawić dokumenty potwierdzające twoją tożsamość i adres zamieszkania.

Jak założyć rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy?

Założenie rachunku jest bardzo proste i nie wymaga specjalistycznej wiedzy z zakresu bankowości. Możesz to zrobić na kilka sposobów, w zależności od Twoich preferencji i potrzeb.

W placówce

Najprostszym sposobem na założenie rachunku jest wizyta w placówce banku. Wystarczy, że udasz się do wybranej placówki z dowodem osobistym i wypełnisz wniosek o otwarcie rachunku. Pracownik banku pomoże Ci wypełnić formularz i udzieli wszelkich niezbędnych informacji.

Przez internet

Jeśli wolisz załatwiać sprawy online, możesz założyć rachunek bankowy przez internet. W tym celu musisz przejść na stronę wybranego banku i postępować zgodnie z instrukcjami. Często będziesz musiał wypełnić formularz online i przesłać skan swojego dowodu osobistego. Niektóre banki oferują również możliwość założenia rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego za pomocą aplikacji mobilnej.

Za pomocą selfie

Niektóre banki umożliwiają założenie konta za pomocą selfie. W takim przypadku wystarczy, że wypełnisz formularz, wykonasz zdjęcie swojego dowodu osobistego oraz twarzy i prześlesz je do banku. System automatycznie zweryfikuje Twoją tożsamość na podstawie zdjęć, a rachunek bankowy zostanie otwarty nawet w 15 minut.

Które konto ROR jest najlepsze?

Jeśli szukasz najlepszego rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego, musisz wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim zwróć uwagę na opłaty związane z założeniem i prowadzeniem rachunku. Niektóre banki oferują darmowe konta osobiste, ale wymagają spełnienia określonych warunków, takich jak np. regularne wpływy na konto.

Innym ważnym czynnikiem jest umowa i formalności związane z założeniem konta. Sprawdź, jakie dokumenty musisz dostarczyć i ile czasu zajmie cały proces. Z reguły wystarczy jedynie dowód osobisty.

Kolejną kwestią jest karta płatnicza. Niektóre banki oferują darmową kartę, ale w innych przypadkach trzeba za nią płacić. Zwróć uwagę na koszty związane z kartą i na to, czy oferuje ona dodatkowe korzyści, takie jak rabaty czy cashback.

Jeśli preferujesz bankowość internetową, upewnij się, że wybrane przez Ciebie konto ROR oferuje taką możliwość. W dzisiejszych czasach większość banków oferuje taką opcję, ale są także takie, które posiadają wyłącznie aplikację mobilną (np. Raiffeisen Digital Bank).

Wreszcie, zwróć uwagę na opinie innych klientów oraz ranking kont bankowych, który pomoże Ci wybrać najlepsze konto bankowe. Pamiętaj jednak, że większość rankingów jest nastawiona na zysk, co może powodować, że na “szczycie listy” wcale nie będzie najlepszego rachunku dla Ciebie.

Częste pytania o ROR (FAQ)

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania o rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy.

Czym jest rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy?

Rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy (ROR) to podstawowe konto bankowe, które umożliwia przechowywanie pieniędzy, dokonywanie płatności i wykonywanie innych transakcji finansowych.

Czy ROR jest oprocentowany?

W większości banków podstawowy rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy nie jest oprocentowany. Niektóre banki oferują oprocentowane konta ROR, jednak wynosi ono od 0,1 do 2 procent w skali roku. Jeśli chcesz zarabiać na odsetkach, lepiej wybrać konto oszczędnościowe lub założyć lokatę.

Czym można mieć kilka kont bankowych?

Bezapelacyjnie TAK! Nie ma w Polsce przepisów, które ograniczałyby ilość posiadanych rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych. Zastanów się jednak, czy na pewno potrzebujesz kilku kont osobistych.

Opracowanie: Money Wire. Źródła: VeloBank, PKO BP, Pekao SA, mBank, Millennium Bank, Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe